Dünyanın En Korkunç 6 Televizyon Reklamı

Video Metni :
6- “Hashtag” Halk Tuvaletinde Şok : 2013 yılında İngilterede yayınlanan bu kamu spotu, alkollü araç kullanmanın nelere mal olabileceğini anlatıyor. Bir barın tuvaletinde ellerini yıkayan veya saçlarını düzeltenler arasında gereğinden fazla içmiş gibi görünen birisi geldiğinde, aynadan araba ile çarpılmış görüntüsü verilmiş bir kadın fırlıyor. Korkudan sıçrayan bu kişiler yaklaşıp baktıklarında, kanlar içindeki kadını görüyor.
5- Kıyamet : Kanadalı bir kalp sağlığı kurumunun bağış toplama amacı ile yaptığı reklamda, bir zombi kıyameti sonrasında, zombiler tarafından kovalanan ve hayatı için savaşan genç bir kadın kendini yemeye çalışan öldürüyor, kaliteli de bir dövüş sahnesi çekilmiş. Fakat bu dövüş sırasındaki korkudan kalp krizi geçiriyor. İşte burada reklamın teması araya giriyor. Amerikada olduğu gibi Kanada da acil durum numarası olarak 911 kullanıldığından, biri ambulans çağırmak için 911’i ararken, doktor kıyafetleri içindeki diğer bir genç kadına kalp masajı yapıp hayatını kurtarmaya çalışıyor. Ancak kadını kurtardıktan sonra işler daha da ürkütücü bir hal alıyor ve kadını yemeye başlıyor.
4- Phones 4U : Bu reklam cadılar bayramında müşteri çekmek isteyen Phones 4U isimli bir GSM operatörü tarafından çekilmiş. Bir telefon firması reklamı ne kadar korkutucu olabilir diyebilirsiniz, ancak 2011 yılında yayınlanmış olan bu reklamı gece evinizde izlediğiniz filmin reklam arasında görseydiniz, daha farklı düşünürdünüz. Reklamda alışverişini bitirmiş bir kadın otoparkta aracına doğru yürürken bir anda soluk benizli, kirli gri elbisesve uzun simsihay saçları ile küçük bir kız belirip yok oluyor. Bir şeyin varlığını hisseden kadın korkudan arabasına doğru koşuyor, ve aracına ulaşır ulaşmaz binip kapıları kilitliyor. İşte o anda küçük kız kadının aracının camına yapışıp, önce ‘merhaba’ diyor, sonrada şirketin reklam sloganını söylüyor.
3- Japon Araba Lastiği Reklamı : Japonya korku filmleri, özellikle dişi hayaletleriyle oldukça ünlü. İşte bir Japon lastik üreticisi bunu avantaj olarak kullanmak istemiş. Yayınlanan bir reklamın başarılı sayılması için reklamdaki görüntülerin, dolayısı ile firmanın isminin izleyicinin beynine kazınması gerekmektedir, ve bu reklamı izleyenlerin, görüntüleri uzunca bir süre unutma lüksünün olması çok zor. Reklam gecenin karanlığında karlı bir yolda başlıyor, bu sırada araç kamerası kayıtta ve sürücü uzakta beyaz bir figür olduğunu görebiliyor. Figüre yaklaştıklarında net bir şekilde görünen kadının korkutucu şeklinden dolayı, sürücü hemen geri gitmeye başlasa da, geri geri giderken hayalet bir anda aracın kaputunda belirerek, ‘jump scare’ dediğimiz şeyin ne anlama geldiğini tekrar hatırlatıyor.
2- Fragile Childhood – Canavarlar : Bu reklam 1986 yılında kurulan Fragile Childhood isimli, çocuk istismarına karşı çalışmalar yapan kurum tarafından çekilmiş. Reklamda önce çocukların yüzleri gösteriliyor, fakat baktıkları yerler gösterilmiyor. Reklamın devamında ise çocukların baktıkları yerde dönen kameralar, ya bir canavar ya da canavar görünümlü bir anne yada baba gösteriyor. Ebeveynlerin aşırı alkol kullanmasının çocuklar üzerine etkisini konu alan bu tanıtımın asıl mesajı ise en sonda veriliyor ; ‘Çocuklarımız içki içerken bizi nasıl görüyor? ‘.
1- Kötü Koku Öldürür : Bu reklam soykırım ve diktatörlükle yönetilen ülkeleri, ağız çalkalama ürününü tanıtmak için ana fikir olara kullanmış. Daha çarpıcı hale getirmek için geçmişte kamplarda çekilmiş fotoğraflar ve Hitler figürü de özellikle kullanılmış. Reklamda genç bir adam askerler tarafından, yaka paça alınıp bir gaz odasına koyuluyor. Milyonlarca insanların öldürüldüğü bu gaz odasına konulan genç adamın suçu ise ‘ağzının kötü kokması’. Sonrasında komutan elini indirerek gazı odaya pompalayacak olan sistemin çalıştırılması için emir veriyor, ve idam işlemi başlıyor. Genç adam öldüğünde, reklamın sonunda ‘kötü nefes öldürür’ şeklinde bir sloganın yanında ağız temizleme ürünü gösteriliyor. İnsanlık tarihinin en vahşi dönemlerinden birini ana unsur olarak kullanan bu reklamda, doğal olarak en korkunçlar arasına girmeyi başarıyor.

Reklamlar
...
Çalışmayan video veya başka bir sorunu bildirin !

Kategori Sponsoru

Türkiye İş Dünyası

Manşet

Reklam

Sıradışı Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s