Kanalizasyonda Bulunmuş En Tuhaf 14 Şey

Bizde Haliç’in dibinde altın olduğuna dair bir şehir efsanesi vardır ama Japonya’nın Nagano kentinin kanalizasyonlarında gerçekten de milyonlarca dolarlık altın bulundu. Japon uzmanlara göre arıtma tesisindeki işlemlerden sonra geriye kalan çamurun içinde her 1 tonda 2 kilo altın kalıyor. Her sene binlerce ton çamur ortaya çıktığını düşününce elde edilen altın miktarı da tabii inanılmaz boyutlara ulaşıyor.
Kanalizasyondan çıkan bir başka değerli şey de pahalı kol saatleri. Değeri bizim paramızla 100 bin lirayı geçen saatleri bir işçi, kanalizasyonu temizlerken buldu. Adam bazen kanalizasyonda küçük değerli takılar bulduğunu ama böylesine ilk kez rastladığını söylüyor.
Atık su sistemlerinde bolca bulunan bir madde de yemek yağları. Her yıl binlerce ton yağ lavabolara dökülüyor. Bu yağlar kanalizasyonlarda yer yer 15-20 tonluk devasa yemek yağı birikintileri oluşturuyor.
Avustralya’nın Sidney kentinde iki adam kanalizasyondan bebek ağlaması geldiğini fark edince hemen polise haber verdi. Arama çalışmaları sonucunda bebek bulundu ve ne mutlu ki sağsalim kurtarıldı. Bebeğini oraya atan anne ise cinayete teşebbüsten hüküm giydi.
Bir kanalizasyon sisteminde bulunmasını bekleyeceğiniz son şeylerden biri dev Japon balığı sürüleri olsa gerek. Kanada’daki Alberta şehrinde tuvalete atılan Japon balıkları kanalizasyonlarda üreyip çoğaldılar. Hatta bir süre sonra şehrin kanalizasyon sistemini işgal ettiler. Dahası, kanalizasyondan akarsu ve göllere ulaşıp buradaki yerel balık türlerini yok etmeye başladılar. Şehirde şu an Japon balıklarına karşı ciddi bir savaş yürütülüyor.
ABD’nin Kuzey Karolayna eyaletindeki atık su sisteminde yaşanan tıkanmaları araştıran ekipler bu acayip şeyle karşılaştılar. Başta bunun ne tür bir yaratık anlayamadılar. Hatta ona “kanalizasyon canavarı” adını verdiler. Daha sonra bu topların milyonlarca kurtçuğun bir araya gelerek oluşturduğu devasa koloniler olduğu ortaya çıktı. Yakından bakılınca işte böyle görünüyorlar.
Buysa Kanada’daki bir kanalizasyon çalışması sırasında bulunan bir fosil. 70 milyon yaşında ve tiranozor türü bir dinozora ait. Fosil çok değerli olduğundan kanalizasyon çalışmaları hemen durduruldu. Bu kez arkeologlar kazı çalışmaları başlattı ve dinozora ait başka fosil parçaları da bulundu.
Londra’nın merkez kanalizasyonunda ise bir sürü patlamamış el bombası bulundu. Nereden geldikleri belli değil ama yıllardır orada öylece durdukları anlaşıldı.
Londra’da bulunan başka bir tuhaf şey de yarısı olmayan eski model Mini marka bir araba. Onu kanalizasyonuna kimin, neden attığı bilinmiyor.
Bu çene kemiği Kanada’nın Edmonton şehrinin kanalizasyonunda ortaya çıktı. İlginç olansa, çene kemiği bilinen hiçbir canlıya ait değil. Henüz keşfedilmemiş gizemli bir hayvana ait olduğu tahmin ediliyor.
Çin’deki bir kanalizasyon deliğinde bulunan şey ise bu talihsiz inek. Oraya nasıl düştüğü anlaşılamadı ama neyseki başarılı bir çalışma sonucunda kurtarıldı.
Timsahlara da birçok şehrin kanalizasyonunda rastlanıyor. Çünkü kimi sorumsuz insanlar yavru timsahları evcil hayvan olarak beslemek üzere alıyor, büyümeye başladıklarında da klozete atıyorlar. Oradan kanalizasyona ulaşan timsahlar farelerle beslenerek yetişkin hale geliyorlar.
İşte bu da İngiltere’de bir kanalizasyondan çıkan motokros motosikleti. Orada ne aradığını bilen yok.
Hint keneveri, yani esrar bitkisi de ilginç bir şekilde pek çok kanalizasyonda yetişiyor. Muhtemelen kanalizasyona atılan tohumlardan kendi kendilerine büyüyorlar.

Reklamlar
...
Çalışmayan video veya başka bir sorunu bildirin !

Kategori Sponsoru

Türkiye İş Dünyası

Manşet

Reklam

Sıradışı Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s